Ulga na robotyzacje szansą na pozyskanie przecinarki plazmowej - STIGAL - Eksperci w produkcji maszyn do cięcia plazmowego i gazowego
Strona główna
wycinarka plazmowa
Ulga na robotyzacje szansą na pozyskanie przecinarki plazmowej

Ulga na robotyzacje szansą na pozyskanie przecinarki plazmowej

14.04.2022

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 ulga na robotyzację ma zwiększyć opłacalność nabycia robota przemysłowego i powinna ułatwić firmom produkcyjnym decyzję o zakupie robotów. Mechanizm rozliczania jest zbliżony do istniejącej już ulgi B+R.

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 ulga na robotyzację ma zwiększyć opłacalność nabycia robota przemysłowego i powinna ułatwić firmom produkcyjnym decyzję o zakupie robotów. Mechanizm rozliczania jest zbliżony do istniejącej już ulgi B+R.
Podobnie w nowej uldze podatnik będzie mógł skorzystać z dodatkowego odliczenia podatkowego. 

 

Dla kogo przewidziana jest ulga na robotyzację?

Zgodnie z przepisami ulga przysługuje wszystkim podatnikom bez względu na formę prowadzonej działalności. Zarówno podatnicy PIT, jak i CIT – bez względu na wielkość będą mogli skorzystać z ulgi na robotyzację. Nie jest także ważna wielkość inwestycji. Ulga nie została ograniczona do żadnych konkretnych branż, jednak odliczenia można dokonać w związku z wydatkami na robotyzację produkcji przemysłowej.

Podatnicy, którzy prowadzą działalność w Specjalnych Strefach Ekonomicznych lub w Polskiej Strefie Inwestycji nie mogą skorzystać z ulgi. Podobnie jak podatnicy rozliczający się według tzw. estońskiego CIT-u.

Jakie wydatki można rozliczyć w ramach ulgi na robotyzację?

Zgodnie z ustawą nowe odliczenie ma dotyczyć wydatków na:

Nowa ulga obowiązuje od 1 stycznie 2022 roku przez 5 lat. Poniesione koszty będzie można jednak rozliczyć aż do 2032 roku.

Czym jest robot zgodnie z przepisami?

Przepisy dokładnie definiują czym jest robot i maszyna, które mogą być poddane rozliczeniu zgodnie z ulgą na robotyzację. Nasze przecinarki plazmowo-tlenowe spełniają wszystkie punkty, które są wymagane, a więc:

Informujemy natomiast, że każdorazowo zakup i kwalifikację kosztów należy omówić z wyspecjalizowaną firmą doradczą lub księgową, która przeanalizuje warunki i wspomoże w podjęciu decyzji.

Jak wyliczana jest ulga na robotyzację?

Ulga uprawnia do odliczenia dodatkowo 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację – odliczamy kwotę od podstawy opodatkowania. Ważne jest natomiast to, żeby podczas dokonywania odliczeń amortyzacyjnych i rozliczania zakupu nie dokonać sprzedaży robota. Wtedy całą ulgę należy zwrócić.

Przydatne linki

Zapraszamy do kontaktu

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu ten bardzo atrakcyjny sposób rozliczenia zakupu. Wierzymy, że ułatwi on zakup, a dodatkowe korzyści przyczynią się do rozwoju Państwa firmy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami w celu omówienia Państwa potrzeb na przecinarkę plazmowo – tlenową STIGAL.


To również może Cię zainteresować.

21.12.2023

STIGAL wpiera Legnickie Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt

Ostatni tydzień był dla nas niezwykły, ponieważ mieliśmy ogromną przyjemność wesprzeć akcje SZLACHETNEJ PACZKI. Tym...

Czytaj artykuł
24.11.2023

Kolejna edycja Dni Otwartych Stigal za nami !

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w trzeciej już edycji Dniach Otwartych Stigal. 22 listopada mieliśmy...

Czytaj artykuł
16.11.2023

Stocznia Remontowa rozpoczęła budowę kolejnego okrętu !

Cieszymy się, że możemy się z Wami podzielić wyjątkowym momentem! Polecamy obejrzenie krótkiego filmu przygotowanego...

Czytaj artykuł