Poznaj inteligentny system odciągu gazów ze stołu materiałowego przecinarki plazmowej. - STIGAL - Eksperci w produkcji maszyn do cięcia plazmowego i gazowego
Strona główna
Aktualności
Poznaj inteligentny system odciągu gazów ze stołu materiałowego przecinarki plazmowej.

Poznaj inteligentny system odciągu gazów ze stołu materiałowego przecinarki plazmowej.

18.08.2022

Podczas procesu cięcia plazmowego lub gazowego powstaje wiele niebezpiecznych związków chemicznych – gazów i pyłów. Odpowiednie ich odprowadzanie ze strefy cięcia jest jednym z najważniejszych elementów procesu obróbki termicznej. Istotnie wpływa na bezpieczeństwo operatora obsługującego przecinarkę plazmowo-gazową, ale także wszystkich przebywających w pobliżu pracowników.

Kiedy powstają niebezpieczne związki chemiczne podczas cięcia plazmowego?

Podczas procesu cięcia plazmowego lub gazowego powstaje wiele niebezpiecznych związków chemicznych – gazów i pyłów. Odpowiednie ich odprowadzanie ze strefy cięcia jest jednym z najważniejszych elementów procesu obróbki termicznej. Istotnie wpływa na bezpieczeństwo operatora obsługującego przecinarkę plazmowo-gazową, ale także wszystkich przebywających w pobliżu pracowników.

Lata doświadczeń producentów maszyn i ich użytkowników pokazały, że najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stół materiałowy w formie stołu odciągowego. Mimo to na rynku można spotkać dwa, zupełnie odmienne rodzaje stołów materiałowych:

Dlaczego stoły wodne nie są bezpiecznym rozwiązaniem?

Stoły wodne są tanim rozwiązaniem w produkcji, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem wśród producentów budżetowych maszyn. Nie spełniają jednak rygorystycznych norm bezpieczeństwa np. ISO 17916. Podczas cięcia wytwarzane są gazy oraz pyły. Szkodliwe gazy nie są pochłaniane przez wodę. Dostają się na halę produkcyjną – są śmiertelnie niebezpieczne dla znajdujących się tam operatorów maszyn oraz innych osób.

Głównymi problemami stosowania budżetowych stołów wodnych są:

Jakie są rodzaje stołów materiałowych z „suchym odciągiem” gazów i pyłów?

Konstruktorzy STIGAL od początku wykluczyli stoły wodne. Stanęli przed problemem stworzenia skutecznego systemu odciągu spalin i gazów. W przypadku suchych stołów materiałowych mieli do wyboru:

Stół materiałowy z mechanicznie otwieranymi sekcjami odciągowymi posiada w swojej konstrukcji element, który mechanicznie uruchamia odpowiednią sekcję odciągową, ściśle sprzężoną z pozycją palnika. Jeśli operacja cięcia wykonywana jest nad jedną sekcją – nie rodzi to problemów. Natomiast w przypadku palenia na kilku sekcjach portal przemieszczając się nad kolejną część, zamyka poprzednią. W takiej sytuacji gazy nie są skutecznie odciągane i są wyrzucane na halę produkcyjną, powodując niebezpieczeństwo.

 

Dlaczego powstał ECTS i jak działa elektroniczne sterowanie sekcjami odciągowymi w stole materiałowym?

Szeroka analiza mechanicznego sposobu otwierania sekcji przyczyniła się do powstania idei ECTS – elektronicznego systemu odciągu spalin, który działa na zasadzie sterowanego sygnałami otwierania i zamykania poszczególnych sekcji. Programowo ustawione mechanizmy modułów sprawiają, że nawet jak wypalanie nie jest już wykonywane na danym obszarze, to znajdujący się pod tym miejscem moduł, wciąż jest otwarty i gazy są transportowane do filtrowentylatora lub wentylatora.

Dopiero w momencie rozpoczęcia cięcia nad inną sekcją odciągową, poprzednia zostaje zamknięta. Dodatkowo w przypadku korzystania z jednostki filtrowentylującej wyposażonej w separator iskier , możemy zminimalizować prawie do zera możliwość zapłonu komponentów filtrowentylatora, a jednocześnie oczyścić niemal w całości powietrze, które trafia do atmosfery. 

Jaki system odciągu spalin wybrać przy szybkich wypalarek plazmowych?

W przypadku stołów z elektronicznie sterowanymi sekcjami, nie ma niebezpieczeństwa zamykania nie do końca oczyszczonej sekcji stołu, nawet przy dynamicznych przejazdach maszyny. Podobnie jak w przypadku pracy na granicach poszczególnym modułów – wtedy także oczyszczane są obie sekcje – nie tylko ta, nad którą pracuje palnik.

Przy mechanicznych systemach „część wspólna” jest stała – nie ma możliwości rozszerzenia miejsca, w którym otwierane są obie sekcje. Przy stołach z ECTS miejsce pomiędzy modułami oraz obszar pola wspólnego można w szerokim zakresie rozszerzać i dzięki temu optymalizować sam proces czyszczenia spalin ze stołów.

Czy stoły odciągowe z ECTS produkcji STIGAL spełniają rygorystyczne normy?

Dzięki zastosowaniu sterowania elektronicznego sekcjami odciągowymi w stole materiałowym, stoły zaprojektowane przez konstruktorów STIGAL, spełniają rygorystyczną normę bezpieczeństwa tj. PN-EN ISO17916, która dokładnie opisuje sposób i wartości jakie powinny być spełniane, by wykonywanie cięcia było bezpieczne. Sam stół jednak nie jest w stanie odpowiednio odprowadzić gazów – dlatego w naszej ofercie dobieramy odpowiedni wentylator lub filtrowentylator, który będzie efektywny dla zamówionej wielkości stołu roboczego.

 


To również może Cię zainteresować.

04.08.2023

Kolejny sukces !

W ostatnich tygodniach nasza firma wkroczyła na kolejny poziom ewolucji w dziedzinie technologii przemysłowych. Z...

Czytaj artykuł
02.03.2023

Witamy Sławka w gronie 15-latków!

Witaj w gronie 15 latków ! Kolejny jubileusz świętujemy dzięki Sławkowi. Początki w firmie, Sławek, wspomina jako prace po 10...

Czytaj artykuł
01.03.2023

Relacja z Dni Otwartych Drzwi STIGAL – 1 marca 2023

Miło było Państwa gościć ! Dziękujemy za wizytę w STIGAL – ekspertów w produkcji przecinarek plazmowych i plazmowo-gazowych w Polsce! W dniu...

Czytaj artykuł
16.02.2023

17 lat STIGAL !

Jeszcze w 2006 roku byliśmy kilkuosobową firmą, która właśnie dzięki wytrwałości tych kilku osób jest dziś firmą ze 100%...

Czytaj artykuł
06.02.2023

Najnowsze technologie cięcia i pozyskiwanie dotacji UE – DNI OTWARTE W STIGAL (II edycja)

II Edycja Dni otwartych STIGAL 1 marca 2023 godz. 9.00-14.00 Udział w wydarzeniu jest darmowy. Liczba miejsc ograniczona!...

Czytaj artykuł
13.12.2022

Relacja z Dni Otwartych w STIGAL -7 grudnia 2022

Miło było Państwa gościć ! 7 grudnia odbyły się Dni Otwarte STIGAL. Spotkaliśmy się aby...

Czytaj artykuł
17.11.2022

Jak pozyskać dofinansowanie na inwestycję w maszyny przemysłowe – DNI OTWARTE W STIGAL

  Dni otwarte organizowane przez STIGAL i EUROLIDER 7 grudnia 2022 godz. 9.00-14.00 Liczba miejsc...

Czytaj artykuł
12.07.2022

EasyCONTROL – rozwiązanie do zdalnego sterowania przecinarką plazmową z dowolnego miejsca w obrębie pracy maszyny

Wyzwanie połączenia bieżącej kontroli z bezpieczeństwem użytkownika maszyny STIGAL doprowadziło projektantów do miejsca wyboru optymalnego...

Czytaj artykuł
08.07.2022

Poznaj STIGAL od środka. Przelot dronem #fpv przez siedzibę firmy.

Wykorzystując pasję naszego pracownika przygotowaliśmy dla Was film z wykorzystaniem drona FPV. Witek, który odpowiada...

Czytaj artykuł