Wpis przykładowy wyróżniony - STIGAL - Eksperci w produkcji maszyn do cięcia plazmowego i gazowego
Strona główna
Wpis przykładowy wyróżniony

Wpis przykładowy wyróżniony

03.11.2020

Kiedy powstają niebezpieczne związki chemiczne podczas cięcia plazmowego?

Podczas procesu cięcia plazmowego lub gazowego powstaje wiele niebezpiecznych związków chemicznych – gazów i pyłów. Odpowiednie ich odprowadzanie ze strefy cięcia jest jednym z najważniejszych elementów procesu obróbki termicznej. Istotnie wpływa na bezpieczeństwo operatora obsługującego przecinarkę plazmowo-gazową, ale także wszystkich przebywających w pobliżu pracowników.

 

Lata doświadczeń producentów maszyn i ich użytkowników pokazały, że najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stół materiałowy w formie stołu odciągowego. Mimo to na rynku można spotkać dwa, zupełnie odmienne rodzaje stołów materiałowych:

Dlaczego stoły wodne nie są bezpiecznym rozwiązaniem?

Stoły wodne są tanim rozwiązaniem w produkcji, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem wśród producentów budżetowych maszyn. Nie spełniają jednak rygorystycznych norm bezpieczeństwa np. ISO 17916. Podczas cięcia wytwarzane są gazy oraz pyły. Szkodliwe gazy nie są pochłaniane przez wodę. Dostają się na halę produkcyjną – są śmiertelnie niebezpieczne dla znajdujących się tam operatorów maszyn oraz innych osób.

 

Głównymi problemami stosowania budżetowych stołów wodnych są:

Jakie są rodzaje stołów materiałowych z „suchym odciągiem” gazów i pyłów?

Konstruktorzy STIGAL od początku wykluczyli stoły wodne. Stanęli przed problemem stworzenia skutecznego systemu odciągu spalin i gazów. W przypadku suchych stołów materiałowych mieli do wyboru:

Stół materiałowy z mechanicznie otwieranymi sekcjami odciągowymi posiada w swojej konstrukcji element, który mechanicznie uruchamia odpowiednią sekcję odciągową, ściśle sprzężoną z pozycją palnika. Jeśli operacja cięcia wykonywana jest nad jedną sekcją – nie rodzi to problemów. Natomiast w przypadku palenia na kilku sekcjach portal przemieszczając się nad kolejną część, zamyka poprzednią. W takiej sytuacji gazy nie są skutecznie odciągane i są wyrzucane na halę produkcyjną, powodując niebezpieczeństwo.

Dlaczego powstał ECTS i jak działa elektroniczne sterowanie sekcjami odciągowymi w stole materiałowym?

Szeroka analiza mechanicznego sposobu otwierania sekcji przyczyniła się do powstania idei ECTS – elektronicznego systemu odciągu spalin, który działa na zasadzie sterowanego sygnałami otwierania i zamykania poszczególnych sekcji. Programowo ustawione mechanizmy modułów sprawiają, że nawet jak wypalanie nie jest już wykonywane na danym obszarze, to znajdujący się pod tym miejscem moduł, wciąż jest otwarty i gazy są transportowane do filtrowentylatora lub wentylatora.

Jaki system odciągu spalin wybrać przy szybkich wypalarek plazmowych?

W przypadku stołów z elektronicznie sterowanymi sekcjami, nie ma niebezpieczeństwa zamykania nie do końca oczyszczonej sekcji stołu, nawet przy dynamicznych przejazdach maszyny. Podobnie jak w przypadku pracy na granicach poszczególnym modułów – wtedy także oczyszczane są obie sekcje – nie tylko ta, nad którą pracuje palnik.

 

Przy mechanicznych systemach „część wspólna” jest stała – nie ma możliwości rozszerzenia miejsca, w którym otwierane są obie sekcje. Przy stołach z ECTS miejsce pomiędzy modułami oraz obszar pola wspólnego można w szerokim zakresie rozszerzać i dzięki temu optymalizować sam proces czyszczenia spalin ze stołów.

Czy stoły odciągowe z ECTS produkcji STIGAL spełniają rygorystyczne normy?

Dzięki zastosowaniu sterowania elektronicznego sekcjami odciągowymi w stole materiałowym, stoły zaprojektowane przez konstruktorów STIGAL, spełniają rygorystyczną normę bezpieczeństwa tj. PN-EN ISO17916, która dokładnie opisuje sposób i wartości jakie powinny być spełniane, by wykonywanie cięcia było bezpieczne. Sam stół jednak nie jest w stanie odpowiednio odprowadzić gazów – dlatego w naszej ofercie dobieramy odpowiedni wentylator lub filtrowentylator, który będzie efektywny dla zamówionej wielkości stołu roboczego.


To również może Cię zainteresować.

21.12.2023

STIGAL wpiera Legnickie Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt

Ostatni tydzień był dla nas niezwykły, ponieważ mieliśmy ogromną przyjemność wesprzeć akcje SZLACHETNEJ PACZKI. Tym...

Czytaj artykuł
24.11.2023

Kolejna edycja Dni Otwartych Stigal za nami !

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w trzeciej już edycji Dniach Otwartych Stigal. 22 listopada mieliśmy...

Czytaj artykuł
16.11.2023

Stocznia Remontowa rozpoczęła budowę kolejnego okrętu !

Cieszymy się, że możemy się z Wami podzielić wyjątkowym momentem! Polecamy obejrzenie krótkiego filmu przygotowanego...

Czytaj artykuł